Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Marek Novotný Jazz Symphony / Chamber Philharmonic Orchestra Of South Bohemia & Marek Novotný Quintet

11/04/2015 od 19:00

Úsilí festivalové dramaturgie přinášet návštěvníkům Jazzince zcela mimořádné zážitky, letos korunuje účast Jihočeské komorní filharmonie dirigovaná Vojtěchem Spurným, která s jazzovým quintetem klavíristy Marka Novotného a houslistkou Gabrielou Vermelho uvede koncert Hudba na pomezí žánrů.
V čem spočívá jeho unikátnost? Vedle skutečnosti, že se na Jazzinci poprvé představí filharmonický orchestr, bezpochyby pro svou koncepci: sbližování klasické hudby s jazzem, folklorem a populární hudbou. Co si pod tím představit, aby nedošlo k dojmu, že se na vás chystá nějaké Umění, při kterém by ti méně vstřícní mohli usnout? Třeba světoznámé, jistě vám dobře povědomé skladby v symfonické podobě: Mackie Messer s textem Jiřího Suchého („Žralok zuby, má jak nože…“) nebo Summertime od George Gershwina.
Gabriela Vermelho odehraje a odezpívá svou skladbu Bolím s textem Jana Velíška a koncert pak vyvrcholí velkolepou Jazzovou symfonií Marka Novotného, v níž sólově excelují kytarista David Dorůžka a saxofonista Marcel Bárta.
„Nerad bych, aby to znělo vznešeně, ale jde o pět vět pro symfonický orchestr a jazzový kvintet. Již mnoho let mne fascinuje obohacení jazzové hudby o prvky klasické hudby a na Jazzové symfonii jsem nechal duši,“ řekl Marek Novotný, který prý rozhodně nechtěl posluchače překvapovat nějakou zvláštní originalitou nebo přehnaně racionální konstrukcí a upřímně se přiznal, že bude rád, když se bude prostě někomu líbit.
To by už samo o sobě mělo stačilo k dokreslení, co od koncertu můžeme čekat, vždyť každý ze jmenovaných – včetně Jihočeské filharmonie – představuje výjimečnou hudební a skladatelskou personu.
Klavírista, skladatel a aranžér Marek Novotný studoval klasický zpěv na universitě v Ústí nad Labem a jazzovou kompozici v Norsku a Spojených státech. O své hudbě uvádí, že se pohybuje v trojúhelníku jazz, klasika a folklor. Odkud do ní proudí inspirace nastiňují jména Novotného učitelů a spolupracovníků: americká zpěvačka Aubrey Johnson, na Grammy nominovaný klavírista a skladatel Jefrey Holms, čínská zpěvačka Feng – Yün Song nebo americký filmový skladatel Alexandr Jank.
Fascinujícím způsobem všestranná zpěvačka, hráčka na housle, skladatelka a herečka Gabriela Vermelho patří už léta mezi nejpozoruhodnější osobnosti naší hudební a divadelní scény. S nebývalou lehkostí zvládá stylové přeskoky z klasiky do jazzu a rocku, z tradiční hudby do world music; nestraní se experimentům ani muzikálům: za roli čarodějky Evy v muzikálu Balada pro banditu brněnského divadla Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka obdržela cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.
Coby umělkyně několika profesí (komponuje také hudbu pro divadla i taneční projekty) fascinuje svojí všestranností: hraje klasiku a figuruje souběžně ve třech vysoce alternativních sestavách: v projektu Ewave, který spojuje laptopovou elektroniku se smyčcovým kvartetem, se skupinou Zimbova znovuobjevuje písně Moravy a s kapelou Maracou.
Loni vydala velmi vydařené a nevšední album GaBaRet.
Majitel významného jazzového vydavatelství Animal Music, sám vynikající skladatel a hudebník Petr Ostrouchov, o Davidu Dorůžkovi tvrdí: fenomenální kytarista, jehož věhlas dávno přesáhl hranice České republiky. A není sebemenší důvod mu nevěřit. Vedle vystupovaní s Ivou Bittovou, se švédskou formací The Stoner a se svým vlastním triem, se stihl podílet na nahrávání s hvězdami jako Chris Cheek (USA), Daniele di Bonaventura (Itálie), Aga Zaryan (Polsko) nebo Cyrille Oswald (Holandsko). David se podílel i na mnoha dalších projektech a získal nepřeberné množství ocenění.
Saxofonista, klarinetista, skladatel a výtvarník Marcel Bárta je spojen s mnoha skupinami, ale připomeňme dvě z Jazzince nejznámější: Vertigo a Muff. Hraje ale také s Jaromírem Honzákem, s Petrem Zelenkou, účinkuje v rozšířené kapele Points Oktet a spolu s Davidem Dorůžkou, bubeníkem Tomášem Hobzekem a kontrabasistou Petrem Tichým tvoří základ quintetu Marka Novotného.

Podrobnosti

Datum:
11/04/2015
Čas:
19:00
Rubrika Akce:

Místo konání

Společenské centrum UFFO
Náměstí Republiky 999
Trutnov, 54101